Rüya Tabirleri » Rüya Tabirleri

El

Rüyada El görmek ile alakali tabirler, Rüyada El görmek ne anlama gelir, El nasil tabir edilir? Diyanet rüya tabirlerine göre ve El dini rüya tabirlerinde El anlami tabiri

Diyanet Ruya : Rüyada el görülmesi muhtelif şekillerde tabir olunur. Bir kişinin rüyasında kendi eline bir başkasının elinin bitiştiğini görmesi; o kimsenin malının artacağına, kişinin rüyasında iki elinin de açık olduğunu görmesi; o kimsenin cömert olacağına işaret eder. Bir kimsenin rüyasında sağ elinin kendisiyle konuştuğunu ve ona "Güzel yaptın" dediğini görmesi; o kimsenin geçiminin güzel olacağına, kişinin rüyasında sol elinin kendisiyle konuştuğunu görmesi; kardeşi, hanımı veya ortağının o kimseye kötülük yapacağına, kişinin rüyasında ellerinin konuştuğu sözler kötü olursa, o kimsenin fiil ve amelinin çirkin olacağına delalet eder. Kişinin rüyasında elinde su çıktığını görmesi; o kimsenin mala kavuşacağına, kişinin rüyasında elleriyle bir şeyler alıp-verdiğini görmesi; o kimsenin salih ameller işleyeceğine işaret eder.


Seyyid Süleyman : Rüya aleminde el görmenin çok çeşitli tabirleri vardır. Sağ el; insanın geçim sebebi, kazancı, arkadaşı ve alış-verişidir. Sol el; yardımcısı, sadık yakını, ihtiyaçlı günleri için biriktirdiği para ve sevdiği akrabasıdır.
Ellerin uzun olması büyük kudrete işarettir. Ellerini kısa görmek ise, bu tabirin zıddıdır.
Ibn-i Sirin (R.A.) demiştir ki: Devlet idarecisi veya yardımcıları için uzun el; uzun ömre, yardımcı ve hizmetkarlarının kuvvet ve kudretine, mal çokluğuna, memlekette tasarrufa, emrinin yerine getirilmesine yani idarecinin muktedir olmasına işarettir. Tüccar için; büyük mülk ve güç, kazanç ve karda artış demektir. Esnaf ve sanatkar içinse maharete delalet eder. Uzun el hırsızdan başka herkes için iyidir. Rüyada elin kısa olması, bu yorumların zıddıdır.
Rüyasında elinin kesilip vücudundan ayrıldığını görenin erkek kardeşi, ortağı, dostu, katibi, hademesi, sevdiklerinden veya akrabalarından biri vefat eder.
Bir rivayete göre, sağ elinin kesildiğini gören, bir insanın hakkına mani olmak için yalan yere yemin eder. Başka bir görüşe göre rüya sahibinin işleri bozularak geçimi zorlaşır yahut akrabalarına iyilik etmez.
Ibn-i Kesir'e göre, bu rüyayı gören dindarsa haramdan el çeker yahut yanılarak yalan yere yemin eder. Rüya sahibi dini bozuk ve basit bir insansa ya hırsızlık yapar yahut bununla suçlanır.

---
El rüya tabirini baktiniz. Alfabatik listeden diger kelimelere de göz atabilirsiniz

Bize Yaziniz
Rüya Tabirleri

 

Secmeler